Ayakta Siğil

HPV enfeksiyonu ayaklarda siğil şeklinde de bulgu verebilir. Virüsü barındıran vücut bölgelerinden temas ile ayaktaki hasarlı yerlerde virüsün bulaşması neticesinde ayaklarda siğillere neden olabilir. Ayaktaki siğiller cinsel yolla bulaşmaz.

Siğiller dağınık ve küçük olabildikleri gibi birbiriyle birleşip çok büyük boyutlara ulaşabilirler. Ayağa yerleşen siğiller bazen ihmal edilebilir. Ayakta siğil tespit edildiğinde bu siğillerin tedavi edilmesi gerekir, zira siğillerin boyutu ve sayısı git gide artabilir.

Plantar siğiller, ayak tabanlarında göründükleri için isimlerini alırlar. Siğilden ziyade nasır veya nasır gibi görünmelerine neden olan sert bir dokuya sahiptirler.

Tüm siğiller arasında, ağrılı olabilen tek tür ayak tabanındaki siğillerdir. Genellikle hassastırlar ve ayakta dururken veya yürürken rahatsızlığa neden olabilirler. Kümeler halinde büyüyen çoklu plantar siğillere mozaik siğiller denir ve tedavisi zor olabilir.

Siğiller sadece onlara bakarak tanımlamak kolaydır. İyi huylu olmalarına rağmen, çok nadir durumlarda siğillerin verrüköz karsinom adı verilen çok yavaş büyüyen bir kansere dönüştüğü bilinmektedir.

Ayaktaki siğil tek ve az ise sadece o bölgeyi uyuşturarak lazer ile siğili yok etmek mümkündür ancak sayı çok fazla ise genel anestezi altında tedavi tercih edilir. Diğer siğillerde olduğu gibi tekrarlama olasılığı söz konusudur. Tekrar siğil oluşursa yine aynı şekilde tedavi tekrarlanır.

Tekrarı (nüksleri) önlemek için genital siğillerde olduğu gibi önlemler burada da geçerlidir. Bu önlemler siğillerin koparılmaması, sigara içilmemesi, vücut bağışıklığının yüksek tutulmasıdır.

Ayakta Siğil Tedavisi – Lazer ile Ayakta Siğil Tedavisi

Silivride bulunan HPV Tedavi Merkezimizde ayaktaki siğiller için Lazer tedavisi yapılmaktadır.

Lazer ile Genital siğil yakma konusunda detaylı bilgi ve randevu almak için
0 212 986 08 22 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.


Bu yazımız da ilginizi çekebilir !
Vücutta Siğil
Vücutta Siğil

Siğiller vücudun herhangi bir yerinde görünebilirler, ancak en çok ellerin arkasında ve tırnakların yakınındaki parmaklarda, genellikle cildin kırıldığı bölgelerde görülürler.

Sayfaya Git

Arama Terimleri
  • ayakta siğil
  • ayaklarda siğil
  • ayaktaki siğili yakma
  • ayakta siğil neden olur
  • ayakta siğil tedavisi