Siğil Tedavisi

siğil tedavisi

Siğil Tedavisi konusuna başlarken bu konu hakkındaki terminoloji bilgimizi güncelleyelim.

HPV virüsünün neden olduğu ciltten kabarık lezyonlara siğil adı verilir. Siğiller penis vajina ve kasık bölgesinde yerleşmiş ise bu siğillere genital siğil adı verilir.

Peki, Siğil Tedavisi Nasıl Olur ? Siğil tedavisinde ana prensip siğillerin yok edilmesidir. Siğillerin yok edilmesi için kullandığımız bazı yöntemler etkili bazı yöntemler ise faydasızdır. Eksik ve yanlış tedavi olmak zaman kaybına, siğillerin artmasına ve daha geniş bölgeye yayılmasına neden olur.

Şimdi bu yöntemleri tek tek inceleyelim.

Lazer ile Siğil Tedavisi ( Lazer ile Siğil Yakma )

Siğil tedavisinde en etkili yöntem lazer ile siğil tedavisidir. Fraksiyonel karbondioksit lazer ile genital siğilin buharlaştırılması ve bu sayede yok edilmesi son derece etkin, başarılı ve nüks oranı düşük bir tedavi seçeneğidir. Siğil geniş tabanlı ise siğil tedavisi işlemi öncesi lokal anestezi gerekebilir. Genital siğil çok yaygınsa, lokal anestezi uygulamak için uygun şartlar yoksa genel anestezi ile de genital siğil tedavisi gerçekleştirilebilir. Siğil tedavisi ile ilgili en çok sorulan sorulardan bir tanesi yara izi kalıp kalmayacağıdır. Elektrokoter ile siğil yakma şeklinde yapılan genital siğil tedavisinde cilt renginde değişim ve yara izi kalma ihtimali vardır ancak lazer ile siğil tedavisinde yara izi kalma ihtimali, ciltte renk değişikliği olma ihtimali çok düşüktür. Bir diğer avantaj, lazerin siğili elektrokotere göre daha kontrollü bir şekilde, çevresindeki normal cildi yakmadan yok edebilme yeteneğidir. Fraksiyonel lazerin dezavantajı, cihaz fiyatının yüksek olması ve bu sebeple her klinikte mevcut olmamasıdır. HPV tedavi merkezinde fraksiyonel karbondioksit lazer ile siğil tedavisi yapılabilmektedir.Elektrokoter ile Siğil Tedavisi
( Elektrokoter ile Siğil Yakma )

Elektrokoterizasyon ile siğil tedavisi (siğil yakma işlemi olarak da bilinir), elektrik akımı ile siğili yakarak yok etme prensibi ile çalışan bir yöntemdir. Özellikle dış genital bölgede, penis kökünde, makat çevresindeki küçük lezyonlar için uygundur. Ancak skar dokusu oluşturabilmesinden dolayı ve ciltte renk değişikliği yapabilmesinden dolayı tercih edilme oranı azalmakta ve yerini fraksiyonel lazere bırakmaktadır. Ayrıca bu yöntemin diğer bir dezavantajı ise işlem sonrası ağrının fazla olması ve en küçük işlemler için bile anestezi gerektirmesidir. Genital siğil tedavisi işlemi öncesi siğillerin yaygınlığına göre lokal anestezi ya da genel anestezi yöntemi tercih edilebilir. Siğiller elektrokoter ile yakılır ve yok edilir. İşlem sonrası ağrı kesiciler ve lokal anestetik etkili kremler kullanılır.


Radyofrekans ile Siğil Tedavisi ( Radyo Dalgaları ile Siğil Yakma )

Radyofrekans ile siğil tedavisi (radyocerrahi olarak da bilinir) radyo dalgaları aracılığı ile siğili buharlaştırarak tahrip edilmesi işlemine verilen isimdir. Vücudun her bölgesinde güvenle kullanılabilecek bir yöntemdir. Skar dokusu oluşturma ihtimali elektrokotere göre düşüktür. Fraksiyonel lazerin olmadığı durumlarda ikinci tercih olarak kullanılabilir. Genital siğil tedavisi işlemi öncesi siğillerin yaygınlığına göre lokal anestezi ya da genel anestezi yöntemi tercih edilebilir. Radyofrekans ile siğil tedavisi sonrası ağrı kesiciler ve lokal etkili kremler kullanılır.


Kriyoterapi ile Siğil Tedavisi ( Siğil Dondurma )

Siğil tedavisi seçeneklerinden bir diğeri siğilin dondurulmasıdır. Bir dokunun dondurulması o dokuda yanık şeklinde tahribat yapar. Bu mantıkla yapılan genital siğil tedavisinde siğillere sıvı nitrojen püskürtülmesi siğilin donması ve siğil dokusunun çürümesine yol açar. Nüks oranı diğer lokal tedavilerden farklı değildir. Tahribat etkisi sınırlı olduğu için aynı siğil için birden fazla seansa ihtiyaç duyulabilir. Kriyoterapi ile genital siğil tedavisi (siğil dondurma) yan etkileri ciltte kabarma, ülserasyon ile lokal doku yıkımı sonucu enfeksiyon ve ciltte renk kaybıdır. Nadiren kalıcı yara izi kalabilir. Kriyoterapi ile siğil dondurma tedavisinin en büyük dezavantajı dondurulan siğil dokusunun çürüyüp düşene kadar vücutta kalmasıdır. Bazen bu donma tam olmaz ve siğil düşmez. İşte bu durumlarda tekrar tekrar dondurma işlemi yapmak gerekebilir. Kriyoterapi ile siğil tedavisi gebelikte güvenli olarak kullanılabilir.


İlaç ile Siğil Tedavisi

İlaçlar ve kimyasallar ile genital siğil tedavisinde birçok seçenek bulunmaktadır. Bunların bir kısmı immün modülatör mekanizma ile bağışıklığı tetikleyerek bir kısmı da siğili tahrip ederek etki gösterir. İlaç ile siğil tedavisinin başarı oranları lazer ve radyofrekansa göre düşük olduğu ve sık tekrarlama oranları nedeni ile tarafımızca tercih edilmemektedir.


Evde Siğil Tedavisi

Evde siğil tedavisi adı altında uygulanan çok sayıda yöntem vardır. Bu yöntemlerden bazıları karbonatla siğil tedavisi, domatesle siğil tedavisi, sarımsaklı limon yöntemi ile siğil tedavisi, aspirin ve yoğurt yöntemi ile siğil tedavisi, karbonat ve hindistan cevizi suyu ile siğil tedavisi, aloe vera ve elma sirkesi reçetesi ile siğil tedavisidir. Bu yöntemlerin dışında İbrahim Saraçoğlu Siğil Tedavisi ve cinsel organda siğil bitkisel tedavisi adı altında tuhaf tedavi seçenekleri de mevcuttur.

Bu yöntemler çoğunlukla zaman kaybına ve hastalığın kötüye gitmesine neden olurlar. HPV konusunda uzman bir hekim olarak uyarmak istiyorum. Siğil tedavisi evde yapılmaz, siğil tedavisi bitkisel yöntemler ile yapılmaz, siğil tedavisi yiyecek içecek ile yapılmaz, siğil tedavisi kocakarı ilaçları ile yapılmaz. Düşünsenize domates kullanarak siğil kökü nasıl çıkarılır ?, bu yöntemler ile parmakta siğil nasıl geçer aklım almıyor. Siğil kökünü çıkarmak için dondurma yöntemi bile bazen yeterli olmuyor. Eğer imkanınız varsa bize başvurun lazer ile siğillerinizi yok edelim. Eğer bize ulaşma şansınız yoksa, bulunduğunuz yerde lazer yoksa elektrokoter yöntemi ile tedavi olun ama yeter ki evde siğil tedavisi seçenekleri ile zaman kaybetmeyin.


Siğil Tedavisi Fiyatları

Siğil tedavisi fiyatları siğilin sayısına, yaygınlığına, siğilin yerine, siğil tedavisi yaparken kullanılacak olan anestezi yöntemine, siğil tedavisi sırasında HPV Testi, HPV Aşısı ve Smear Testi yapılıp yapılmadığına göre değişkenlik gösterir.

Siğil tedavisi yaparken beraberinde HPV testi, smear testi ve HPV Aşısı yapmak gerekebilir. HPV testi fiyatı, smear testi fiyatı ve HPV Aşısı fiyatı ve siğil tedavisi fiyatları konusunda bilgi almak için kliniğimizi arayabilirsiniz. Fiyatlarımız gizli değildir. Siğillerinizin fotoğrafını çekip 0 505 260 72 38 numaralı telefona yollayabilir siğil tedavisi fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.


Silivri’ de bulunan HPV Tedavi Merkezimizde elektrokoter, kriyoterapi, radyofrekans ve kriyoterapi olmasına rağmen yüksek başarı oranı, daha az iz, daha az renk değişikliği, daha az tekrarlama oranı nedeni ile genital siğil tedavisinde fraksiyonel lazeri tercih etmekteyiz.

HPV tedavisi, genital siğil tedavisi, kasık siğili tedavisi konusunda detaylı bilgi ve randevu almak için 0 212 986 08 22 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.


Bu yazımız da ilginizi çekebilir !
CIN 1,2,3 Nedir?
CIN 1,2,3 Nedir?

Yüksek riskli HPV virüsü tiplerini taşıyan her kadının kolposkopi yaptırması gerekmektedir, kolposkopi işlemi sırasında anesteziye gerek yoktur.

Sayfaya Git

İlgili Arama Terimleri
  • Siğil Tedavisi
  • Siğil Tedavisi Evde
  • Siğil Tedavisi Nasıl Olur
  • Siğil Tedavisi İstanbul
  • En İyi Siğil İlacı
  • Siğil Tedavisi En İyi Doktor
  • Parmakta Siğil Nasıl Geçer
  • Siğil Kökü Nasıl Çıkarılır